Google hindert effectiviteit slimme verkeerslichten in Vlaanderen

Verkeerslicht
© Unsplash / zooyoark
Vlaanderen telt inmiddels 230 kruispunten met intelligente verkeerslichten, die op groen kunnen springen zodra je komt aanrijden. Daarvoor moeten navigatie-apps als Google Maps en Waze de technologie wel ondersteunen, en juist daar wringt het schoentje.

Om de doorstroming van het verkeer te verbeteren, besloot het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) twee jaar geleden om ‘intelligente verkeerslichten’ te installeren langs gewestwegen. Deze verkeerslichten houden rekening met de verkeersdrukte bij het geven van groen licht. Wanneer er verkeer komt aanrijden bij zo’n slim verkeerslicht, zou dat sneller op groen moeten springen. Daarvoor moet je dan wel een app gebruiken die je komst doorgeeft aan het systeem.

De uitrol van de slimme verkeerslichten stuit voorlopig echter op beperkte appondersteuning. Slechts een handvol apps, waaronder Flitsmeister, Karta GPS en Sway, ondersteunt de communicatie met het systeem. Helaas niet bepaald de populairste navigatie-apps in België. Daarvoor moet je bij Google zijn. Maps en Waze, beide eigendom van de techgigant, worden veruit het meest gebruikt.

Weerstand bij Google en automerken

Google heeft de benodigde protocollen helaas nog niet ingevoerd in Maps of Waze, meldt het AWV. “We willen aanwezig zijn op de apps die mensen nu al gebruiken. Daarom voeren we nog altijd gesprekken met de grote spelers om die connectie met hun apps mogelijk te maken”, zegt Katrien Kiekens van AWV daarover tegen VRT NWS.

Ook met automerken voert het agentschap gesprekken. Er wordt gehoopt dat zij de protocollen in hun infotainmentsystemen zullen opnemen. Navigatie-apps zijn dan niet langer nodig om van het systeem te profiteren. Voorlopig hebben die gesprekken nog niets opgeleverd, gelijkaardig met die het voert met Google. Wie nu wil profiteren, moet dus een van de genoemde apps installeren.

Koplopers in Europa

Toch gaat de uitrol van de intelligente verkeerslichten gewoon door, zegt Kiekens. Inmiddels zijn 230 kruispunten voorzien van het systeem, waarmee het AWV bijna op schema ligt voor de geplande 250. Volgens het agentschap is er deze zomer een flinke sprint getrokken bij de verdere uitrol. Intussen is 1 op de 8 verkeerslichten langs gewestwegen al uitgerust met het slimme systeem.

Samen met Nederland, waar het systeem ook wordt toegepast, behoort België tot de koplopers binnen de Europese Unie. De voordelen zijn er niet alleen voor weggebruikers. Ook hulpdiensten profiteren van de intelligente verkeerslichten. In Gent zijn ambulances en brandweerwagens bijvoorbeeld uitgerust met de technologie, zodat ze sneller groen licht krijgen.

Uitgelicht artikel Google Maps Google Maps verwijdert optie om snelheidscontroles te melden
Flitsmeistergooglegoogle mapsmobielwaze

Gerelateerde artikelen

Volg ons

Bekijk de huidige aanbiedingen bij Coolblue

Bekijk de huidige aanbiedingen bij Coolblue

👉 Bekijk alle deals