Deel TikTok vanaf 22 januari in Amerikaanse handen

TikTok-moederbedrijf ByteDance verliest daarmee de zeggenschap over de Amerikaanse activiteiten. Het behoudt wel een belang van 19,9 procent in de joint venture, die de naam TikTok USDS Joint Venture krijgt. In de praktijk zullen de investeerders en Oracle het echter voor het zeggen hebben.
Tot de investeerders behoren onder meer Silver Lake en investeringsmaatschappij MGX uit Abu Dhabi. Samen met Oracle verwerven zij 50 procent van de aandelen. Bedrijven die momenteel al in ByteDance investeren, maar niet bij naam genoemd worden, krijgen 30,1 procent van de aandelen in handen.
TikTok-algoritme opnieuw trainen
In een interne memo meldt TikTok-CEO Shou Zi Chew dat de Amerikaanse TikTok-tak het algoritme opnieuw zal trainen. Voor die training worden uitsluitend gegevens van Amerikaanse gebruikers ingezet.
Daarnaast wordt de Amerikaanse tak verantwoordelijk voor de contentmoderatie. Dat betekent dat ze zelf video’s en reacties moeten beoordelen en verwijderen waar nodig. ByteDance blijft wel betrokken bij TikTok in de VS en zal zich vooral bezighouden met de commerciële activiteiten, zoals advertenties. Ook belooft het bedrijf te zorgen voor een goede intercompatibiliteit tussen de verschillende TikTok-instances.
Voldoet aan Amerikaanse wetgeving
Met het nieuwe voorstel mag TikTok actief blijven in de Verenigde Staten. Amerikaanse wetgeving verbiedt het verspreiden en aanbieden van socialmediadiensten die voor meer dan 20 procent in handen zijn van een buitenlandse tegenstander, oftewel landen die een potentieel risico vormen voor de nationale veiligheid.
Volgens de Amerikaanse overheid zou de Chinese overheid via socialmediadiensten als TikTok Amerikaanse burgers kunnen bespioneren. Ook zou zij toegang kunnen krijgen tot grote hoeveelheden Amerikaanse data, iets wat de overheid koste wat kost wilde voorkomen. Daarom werd wetgeving ingevoerd om Chinese sociale media te weren, aangezien China wordt aangemerkt als zo’n buitenlandse tegenstander, tenzij de diensten bereid zijn zich aan een Amerikaanse partij te verkopen.
Een volledige verkoop van TikTok aan een Amerikaans bedrijf zat er niet in. Wel wist ByteDance, onder druk van Donald Trump, een constructie uit te werken waarbij het zelf een minderheidsbelang behoudt in een joint venture, terwijl het volledige beheer in Amerikaanse handen komt. Voor gebruikers zou er weinig veranderen. Het algoritme blijft, los van de aangekondigde hertraining, hetzelfde en gebruikers kunnen ook gewoon TikTok-video’s uit andere landen blijven bekijken.











