Google lekt nieuwe Material-designtaal voor Android

Material 3 Expressive design
© via 9to5Google
Google heeft maandag per ongeluk de nieuwe designtaal voor Android, Material 3 Expressive, gelekt via een blogpost. Verwacht wordt dat het bedrijf deze designtaal later deze maand officieel onthult tijdens de I/O-ontwikkelaarsconferentie.

Bijna elf jaar geleden kondigde Google zijn compleet vernieuwde Material-designtaal aan. De afgelopen jaren heeft het bedrijf dit ontwerp flink opgefrist, onder meer met Material 3, ook wel bekend als Material You. Dit jaar staat een zogeheten ‘Expressive’-release gepland, zo bleek eerder uit Googles officiële I/O-agenda. Via een vroegtijdig gepubliceerde blogpost doken maandag alle details van Material 3 Expressive op.

Uitgebreid designonderzoek

Lekken over Android zijn niet nieuw, maar ditmaal is het Google zelf dat te vroeg met de informatie naar buiten kwam. In de inmiddels verwijderde blogpost noemt het bedrijf de nieuwe versie van Material Design een “gedurfde nieuwe richting voor design”, die bovendien zeer uitgebreid is onderzocht. In totaal voerde Google 46 verschillende onderzoeken uit, waarbij ruim 18.000 mensen wereldwijd werden geraadpleegd.

In die onderzoeken keek Google niet alleen naar data, maar ook naar hoe mensen omgaan met interfaces. Het bedrijf deed onder meer de volgende onderzoeken:

  • Eye-tracking: Google analyseerde waar gebruikers hun aandacht op richtten in interfaces.
  • Vragenlijsten en focusgroepen: onderzoek naar emotionele reacties op diverse Material-ontwerpen.
  • Experimenten: met uiteenlopende tests achterhaalde Google het sentiment van Android-gebruikers en hun voorkeuren voor bepaalde ontwerpstijlen.
  • Bruikbaarheid: ook is onderzocht of gebruikers de interface begrepen en waar eventueel aanpassingen nodig waren om de toegankelijkheid te verbeteren.

Gedurfd gebruik van kleur en vorm

Volgens Google maakt Material 3 Expressive het mogelijk om Android-interfaces te ontwikkelen die “mensen op een emotioneel niveau aanspreken”. Daarbij is het belangrijk dat ontwikkelaars durven afstappen van sobere en uniforme appontwerpen, en juist meer kleur en speelse designelementen toevoegen.

Material 3 Expressive
© via 9to5Google

De nieuwe designtaal kenmerkt zich volgens Google door “gedurfd gebruik van vorm en kleur”. Ook introduceert Material 3 Expressive een zwevende taakbalk die niet de volledige breedte van het scherm hoeft in te nemen. Die lijkt enigszins op de appbalk onderaan het startscherm van iOS.

Over iOS gesproken: volgens Google wijst onderzoek uit dat gebruikers de voorkeur geven aan “goed uitgewerkte, expressieve ontwerpen” boven de Human Interface Guidelines van Apple. Die worden door ontwikkelaars overigens ook geregeld gebruikt voor Android-apps. Opmerkelijk is dat Material 3 Expressive volgens Google zelfs de mate waarin mensen een merk als ‘cool’ ervaren, kan versterken. Respondenten omschreven de nieuwe ontwerpen als moderner en meer toekomstgericht.

Meer tijdens I/O 2025

De appontwerpen die Google in de blogpost toonde, weerspiegelen overigens niet per se de werkelijkheid. Pas in de praktijk zal blijken hoe Material 3 Expressive er daadwerkelijk uitziet in Android-apps.

Meer informatie wordt waarschijnlijk gedeeld tijdens de I/O-ontwikkelaarsconferentie eind deze maand. Op 13 mei organiseert Google al een aparte Android Show waarin alle vernieuwingen worden toegelicht. I/O zelf gaat van start op 20 mei.

Uitgelicht artikel chromebook Google werkt aan eigen DeX-achtige desktopervaring voor Android
Androidgooglemobiel

Gerelateerde artikelen

Volg ons

Bekijk de huidige aanbiedingen bij Coolblue

Bekijk de huidige aanbiedingen bij Coolblue

👉 Bekijk alle deals