Nieuws

Meta-aandeelhouders willen 8 miljard dollar van (onder meer) Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg
© iStock - COM & O
Aandeelhouders van Meta klagen onder meer Mark Zuckerberg aan en eisen 8 miljard dollar. Centraal staan de privacyschandalen rond Facebook, waar ze de CEO verantwoordelijk voor achten.

Naast Zuckerberg worden ook andere toplui aangeklaagd, waaronder ex-COO Sheryl Sandberg, durfkapitalist Marc Andreessen, Palantir-oprichter Peter Thiel en Reed Hastings, een van de oprichters van Netflix. Volgens de aandeelhouders zijn zij verantwoordelijk voor het schandaal uit 2018 rond Facebook en Cambridge Analytica, een consultingbureau voor de presidentscampagne van Donald Trump in 2016. Cambridge Analytica had toen onrechtmatig toegang tot de gegevens van miljoenen Facebook-gebruikers.

Volgens de aandeelhouders hebben de bestuurders waarschuwingen van de Federal Trade Commission (FTC), die al teruggaan tot in 2012, genegeerd en werd nagelaten om actie te ondernemen toen dat kon en in principe ook moest. Door hun nalatigheid werd de privacy van gebruikers geschonden, wat Facebook en de aandeelhouders uiteindelijk heel wat geld kostte. Het schandaal mondde uit in een recordboete van 5 miljard dollar, aangevuld met nog miljarden aan proceskosten ook. Dat geld willen de aandeelhouders nu terug.

Mark Zuckerberg persoonlijk geviseerd

In de zaak worden Mark Zuckerberg en de rest van de beklaagden persoonlijk geviseerd. Het zijn dus individuen die aangeklaagd worden, niet Meta als bedrijf. Het proces vindt plaats zonder jury en wordt geleid door Kathaleen McCormick, dezelfde rechter die vorig jaar nog de gigantische bonus van 56 miljard dollar voor Tesla-topman Elon Musk ongeldig verklaarde.

De zaak zou ongeveer een week duren, maar een uiteindelijke uitspraak kan nog lang op zich laten wachten. Volgende week verschijnt Zuckerberg zelf om uitleg te geven over de manier waarop Cambridge Analytica en andere partijen Facebook hebben misleid. Er zal dan ook gewezen worden op de miljarden die Facebook sindsdien heeft geïnvesteerd om de privacy van gebruikers beter te beschermen. Hoe dan ook vindt de verdediging de eis van de aandeelhouders buitensporig.

Precedent op komst?

Mochten de aandeelhouders gelijk krijgen, wat zou betekenen dat de aangeklaagde bestuurders 8 miljard dollar uit eigen zak moeten teruggeven aan Meta, dan kan dat een belangrijk precedent scheppen met verregaande gevolgen. Enerzijds zullen meer aandeelhouders zich gesterkt voelen om bestuurders persoonlijk aan te klagen, terwijl anderzijds bedrijven kunnen beslissen om weg te trekken uit Delaware, waar de zaak plaatsvindt, omdat het rechtssysteem er een te groot risico zou inhouden. Zij zouden Elon Musk, die er ook vertrok, kunnen volgen naar bijvoorbeeld Texas.

Uitgelicht artikel Facebook-film The Social Network krijgt een vervolg

mark zuckerbergmeta

Gerelateerde artikelen

Volg ons

Bekijk de huidige aanbiedingen bij Coolblue

Bekijk de huidige aanbiedingen bij Coolblue

👉 Bekijk alle deals