Miljoenen pc’s richting de sloop: Microsoft aangeklaagd wegens Windows 10-stop

Een echte verplichting is het niet, maar Microsoft stopt op 14 oktober wel met reguliere updates voor Windows 10. Alleen gebruikers die ervoor betalen, in geld of met hun data, krijgen langer software-updates. Dat tot frustratie van een Amerikaanse Windows-gebruiker.
De gebruiker in kwestie, Lawrence Klein, stelt in de aanklacht dat miljoenen Windows-pc’s straks bij het grofvuil belanden als Microsoft dit beleid aanhoudt. Naar schatting gaat het om tot wel 400 miljoen computers. Echt oud of onbruikbaar zijn deze vaak niet, benadrukt Klein, die zelf twee pc’s bezit die volgens hem “prima werken”, maar straks geen updates meer krijgen.
‘Updatebeleid is waanzin’
Wat de zaak volgens Klein zo wrang maakt, is dat Microsoft gebruikers voorspiegelt dat zij hun Windows 10-pc kunnen upgraden naar Windows 11. Het mooiste: daar hoeft niet eens voor betaald te worden. In de kleine lettertjes staat echter dat lang niet alle pc’s in aanmerking komen. Windows 11 vereist bijvoorbeeld een TPM-beveiligingschip die vaak ontbreekt in pc’s van voor 2020. Deze zijn soms pas zes jaar oud, maar door het ontbreken van TPM 2.0 al rijp voor de sloop.
Waanzin, luidt de boodschap van de aanklacht: het updatebeleid van Microsoft zorgt ervoor dat veel pc’s bij het afval belanden, terwijl zij technisch nog jaren mee zouden kunnen.
Dominantie AI-markt
Klein beschuldigt Microsoft er in zijn aanklacht ook van de ondersteuning te beëindigen om de “AI-markt te kunnen domineren”. Gebruikers zouden hierdoor moeten overstappen op Windows 11-pc’s, die zijn uitgerust met diverse AI-functies; functies die ontbreken in Windows 10.
Volgens Klein brengt Microsoft met deze koers zelfs de gegevens van zijn gebruikers in gevaar. De softwaregigant zou zich daar ook meer dan bewust van zijn. De AI neemt steeds meer taken in het besturingssysteem over, zoals het wijzigen van instellingen. Klein vraagt zich openlijk af wat dat betekent voor de privacy van gebruikers.
Langere software-ondersteuning
Hoewel de ondersteuning in oktober officieel stopt, zijn er nog wel twee uitwegen. Gebruikers kunnen 30 euro betalen voor een jaar extra software-updates, of hun Windows 10-pc koppelen aan OneDrive en zo een extra jaar updates ontvangen. Zakelijke gebruikers kunnen gebruikmaken van het Extended Security Updates-programma, dat nog langer doorloopt.
Zakelijke gebruikers hoeven dus niet direct over te stappen, maar betalen wel fors voor extra updates. Intussen heeft Microsoft al bekendgemaakt zijn Edge-browser en Office-apps langer te ondersteunen: beide tot oktober 2028.











