Kerstakkoord Vlaamse regering zonder verbod op sociale media voor -16-jarigen

Hoewel CD&V en Vooruit, toch twee regeringspartijen, voorstander waren van een hogere leeftijdsgrens, komt die er toch niet. In België mag je in principe vanaf 13 jaar een account hebben op socialemediaplatformen, maar er waren stemmen opgegaan om dat te verhogen naar 16 jaar. Onder impuls van N-VA en zijn Vlaamse minister van Media Cieltje Van Achter, blijft de grens waar ze nu ligt.
In Australië is recent de minimale leeftijd om op sociale media te mogen verhoogd. Daar wilden een aantal politici navolging aan geven. Van Achter vindt echter dat we daarmee jongeren zouden straffen. Liever legt ze de verantwoordelijkheid bij de aanbieders van sociale media.
Het advies van de Hoge Gezondheidsraad geldt daarbij als leidraad. Daarin staat dat er geen vaste leeftijdsgrens nodig is. De context rond de verschillende platformen is bijvoorbeeld al anders. Bovendien zouden leeftijdsverificaties niet efficiënt zijn, waardoor mensen een vals gevoel van veiligheid krijgen. Door het taboe dat ontstaat door het verbod, zouden jongeren zelfs geneigd zijn om bijvoorbeeld gamechats als (gevaarlijker) alternatief te gebruiken.
Veilig Online
In het akkoord staat dan ook dat de socialemediabedrijven de bestaande leeftijdsgrens correct moeten toepassen. Wie op TikTok wil, bijvoorbeeld, zal dus zijn leeftijd echt moeten laten verifiëren. Dat staat alvast in het actieplan ‘Veilig Online’. Daarnaast moeten die aanbieders stoppen met hun verslavende algoritmes – benieuwd hoe het kleine Vlaanderen die eis zal doorduwen – en mogen geen specifieke advertenties gericht op minderjarigen verschijnen.
Minister Van Achter spreekt daarbij harde taal. Wie niet voldoet aan de norm, haalt ze offline. “Zoals we onveilige producten uit de rekken halen tot ze voldoen aan veiligheidsnormen, kunnen we ook platformen of diensten tijdelijk offline halen als de uitbater weigert ze veilig te maken,” klinkt het.
De minister komt dus wel met een actieplan ‘Veilig online’. Ze wil de verantwoordelijkheid vooral bij socialemediabedrijven zelf leggen. Ze eist dat ze het huidige verbod tot 13 jaar ook effectief toepassen, een einde maken “aan verslavende algoritmes of oneindig scrollen voor onze tieners “. Van Achter wil ook een verbod op gepersonaliseerde advertenties voor minderjarigen.
Mediawijs
“Het principe is eenvoudig: wie structureel weigert kinderen en jongeren te beschermen, verliest het recht op onze markt. Dan eisen we dat ze offline worden gehaald. Zoals we onveilige producten uit de rekken halen tot ze voldoen aan veiligheidsnormen, kunnen we ook platformen of diensten tijdelijk offline halen als de uitbater weigert ze veilig te maken”, zegt Van Achter.
Vervolgens wil ze inzetten op het mediawijs maken van de bevolking. Wie weet hoe hij of zij een fake bericht of AI-slop moet herkennen, staat sterker in zijn schoenen. Verwacht dus een beter uitgewerkte website mediawijs.be. Ook ouders krijgen informatiepakketten en campagnes om hun kinderen beter te kunnen bijstaan in deze uitdagende digitale wereld.













