Na Telenet is ook Fluvius onzeker over toekomst glasvezelproject Wyre

Bij Telenet is overigens geen sprake van een volledige uitstap. De telecomgigant zet ongeveer vijftig procent van zijn belang in Wyre in de etalage. Volgens De Tijd onderzoekt Fluvius momenteel of het gebruik wil maken van zijn volgrecht. Daarbij kan het, samen met Telenet, zijn aandelen in de netwerkalliantie verkopen.
Exit Fluvius verre van zeker
Het is alleszins een mogelijkheid, maar geen zekerheid, benadrukt de bron tegenover de krant. Of er werkelijk een ‘exit’ volgt, zou afhangen van beslissingen van de Vlaamse of federale overheid. Die zouden Wyre kunnen aanmerken als strategische infrastructuur en het netwerk verankeren, al moet daarvoor wel flink geïnvesteerd worden.
Die investeringen komen voor netbeheerder Fluvius mogelijk op een lastig moment. Het bedrijf werkt momenteel aan een kapitaaloperatie van 1,56 miljard euro.
Een exit is voorlopig dus allesbehalve zeker. Daarom onderzoekt Fluvius drie strategieën voor zijn toekomst in Wyre. Dat kan een volledige exit zijn, maar ook een gedeeltelijke verkoop van aandelen. Aanblijven in Wyre met het huidige aandeel van 33,2 procent blijft eveneens een optie.
Toch moet de netbeheerder mogelijk snelheid maken met zijn beslissing. Hoeveel de aandelen in Wyre opleveren, kan ook afhangen van de vraag of er een minderheids- of meerderheidsbelang te koop komt.
Meerderheidsbelang mogelijk interessanter
Als Fluvius en Telenet samen optrekken in een verkoop en er zo een meerderheidsbelang van meer dan 50 procent op tafel komt, kan dat voor potentiële investeerders aantrekkelijker zijn dan een minderheidsbelang.
Bij een minderheidsverkoop raakt het aandelenpakket immers sterk versnipperd. In dat scenario zouden er plots drie partijen zijn zonder duidelijke meerderheid, die samen de koers van het bedrijf moeten bepalen.
Wachten op groen licht van de BMA
In dit dossier speelt ook nog een andere factor mee: de samenwerking tussen Telenet en Proximus. Of beter gezegd, de plannen daarvoor. Die liggen al enige tijd op tafel bij de mededingingsautoriteit (BMA).
Telenet zou willen wachten op een mogelijke goedkeuring voordat het zijn aandelen in Wyre effectief te koop zet. Wyre maakt immers deel uit van dat samenwerkingsverband: de netwerkalliantie zou instaan voor Telenets deel van de glasvezelaanleg.
Volgt er geen instemming, dan kan Wyre mogelijk minder aantrekkelijk worden voor potentiële kopers. Maar dan heerst er ook vooral onzekerheid.
Wyre nog niet winstgevend
Wyre haalde het afgelopen jaar al een stevige omzet van 700 miljoen euro. Dat heeft onder meer te maken met het feit dat het bedrijf niet alleen glasvezel aanlegt, maar ook het coaxnetwerk in Vlaanderen uitbaat.
Via dat netwerk levert het diensten aan onder meer Orange en Telenet. Op langere termijn wil Wyre wel zo veel mogelijk afstappen van coax en overschakelen naar energiezuinigere fibernetwerken.










