Klanten iTunes slachtoffer van oplichting

Wereldwijd zijn iTunesklanten het slachtoffer geworden van fraude. Kwaadwillenden konden inloggegevens bemachtigen en zo massaal hun eigen applicaties kopen.
De eerste meldingen over ongewilde aankopen doken dit weekend op in de Verenigde Staten. Twee attente iPhone-ontwikkelaars vonden het verdacht dat hun apps een onverklaarbare duik maakten in de ranglijst van Apples webwinkel en startten een onderzoek.
Top 50
In de top 50 van de boekencategorie van de webwinkel van Apple bleken maar liefst 41 applicaties afkomstig te zijn van één dubieuze Vietnamese ontwikkelaar. Tot voor enkele dagen waren zijn digitale stripverhalen nog onpopulair. De bewuste apps zijn intussen verwijderd.
[related_article id=”158256″]
Al gauw verschenen er echter applicaties van andere ontwikkelaars in het boodschappenmandje van nietsvermoedende klanten. Het is niet duidelijk of het om dezelfde criminelen gaat of dat er meer aan het werk zijn.
Ook in Groot-Brittannië
Het fenomeen beperkt zich niet tot Amerikaanse iTunes-gebruikers. De Brit Jamie Vickery liet aan TheNextWeb weten voor ruim zestig pond opgelicht te zijn. Andere gebruikers spreken van bedragen tot 1.400 dollar.
Over de omvang van het probleem worden verhitte discussies gevoerd. Macrumors beschuldigt TheNextWeb, dat als eerste met het nieuws kwam, onnodig paniek te zaaien. Ook over de manier waarop de gebruikersgegevens lekten, via phishing of met een aanval op de iTunes-servers, zijn de meningen verdeeld.
Kwaliteitscontrole
Er rijzen wel vragen over Apples beleid rond applicaties van externe ontwikkelaars in hun webwinkel. Waar sommige ontwikkelaars weken moeten wachten op groen licht, of afgekeurd worden zonder duidelijk vernoemde reden, blijken enkele dubieuze ontwikkelaars wel door de kwaliteitscontrole te komen.
Apple laat weten dat iTunesgebruikers het best hun wachtwoord kunnen veranderen.













