Nieuws

WhatsApp gepromoveerd tot ‘VLOP’: strengere EU-regels wachten

WhatsApp logo
© Unsplash / Brett Jordan
WhatsApp heeft de grenswaarden overschreden wat het aantal maandelijks actieve gebruikers betreft. Dit betekent dat de EU strengere regels kan opleggen.

De regels van de Europese Digital Services Act (DSA) bepalen dat platforms met meer dan 45 miljoen maandelijks actieve gebruikers worden aangemerkt als een ‘Very Large Online Platform’ (VLOP). Volgens de meest recente cijfers telt WhatsApp Kanalen, de broadcastfunctie van de chatdienst, gemiddeld 46,8 miljoen maandelijks actieve gebruikers. Dit betekent dat de Europese Commissie strengere regels mag opleggen onder de DSA.

Strengere eisen voor WhatsApp

WhatsApp is niet het eerste Meta-platform dat onder de VLOP-classificatie valt. Facebook en Instagram kregen deze status al eerder toegewezen en moeten daarom al langer voldoen aan strengere DSA-eisen. Dit houdt in dat WhatsApp meer verantwoordelijkheden krijgt met betrekking tot de content die gebruikers te zien krijgen. Platforms moeten gebruikers de mogelijkheid geven om schadelijke en illegale content te rapporteren. Daarnaast zijn grote onlineplatforms verplicht om actief content te modereren en zo te voorkomen dat schadelijke content de overhand krijgt.

De Digital Services Act legt platforms bovendien beperkingen op bij het tonen van advertenties. Gerichte advertenties zijn bijvoorbeeld niet zonder meer toegestaan. Volgens de EU mogen platforms de verzamelde gegevens over gebruikers niet zomaar inzetten voor advertentiedoeleinden. Daarnaast worden minderjarige WhatsApp-gebruikers beschermd tegen bepaalde typen advertenties.

Wat advertenties betreft, bepaalt de DSA ook dat Europese burgers het recht hebben op een opt-out voor gepersonaliseerde advertenties. Op Facebook en Instagram is dat al het geval, waarbij gebruikers een abonnement kunnen afsluiten om te voorkomen dat hun gegevens door Meta worden verwerkt. Wie niet wil betalen maar de platforms toch wil blijven gebruiken, moet akkoord gaan met dataverwerking.

Aanpassing privacybeleid

Nadat Meta op 14 februari rapporteerde dat het de VLOP-drempel heeft overschreden, is het privacybeleid van WhatsApp inmiddels aangepast. Daarin zijn de noodzakelijke wijzigingen doorgevoerd om aan de DSA te voldoen. Het lijkt er dus op dat Meta zich heeft voorbereid op de conclusie die de Europese Commissie inmiddels heeft getrokken.

Vooralsnog heeft de Europese Commissie geen aanvullende regels aangekondigd voor WhatsApp. Op termijn zou zij echter een DSA-onderzoek kunnen instellen om te bepalen of de dienst aan de regelgeving voldoet. Niet-naleving kan Meta boetes opleveren tot 6 procent van de wereldwijde jaaromzet.

Uitgelicht artikel WhatsApp WhatsApp laat je berichten voor eenmalige weergave vaker bekijken
DSAeumetamobielwhatsapp

Gerelateerde artikelen

Volg ons

Alle promoties van Coolblue

Alle promoties van Coolblue

Promoties bekijken