China zet BYD-fabriek in Mexico op pauze uit vrees voor VS

Chinese automakers hebben toestemming nodig van de Chinese overheid om elders auto’s te mogen produceren en een beslissing daaromtrent is volgens de Financial Times uitgesteld. De fabriek werd in 2024 nochtans min of meer beloofd aan Mexico, maar in het huidige geopolitieke landschap zou het wel eens kunnen dat China zich bedenkt.
Chinese technologie in Amerikaanse handen
China zou vooral de nabijheid van de Verenigde Staten als een probleem zien. De huidige Amerikaanse regering onder leiding van president Donald Trump, die een actieve handelsoorlog voert tegen China, kan immers onvoorspelbaar uit de hoek komen. Recent is ook al duidelijk geworden dat Trump snel durft te schakelen en zonder problemen veel druk durft te zetten op een land als Mexico, dat vervolgens ook toegevingen doet en onder meer al voorstelde om samen met de VS extra importheffingen op China in te voeren.
China vreest dus dat een BYD-fabriek in Mexico een hoog risico inhoudt dat Chinese BYD-technologie in Amerikaanse handen kan vallen en dat ziet het land natuurlijk liever niet gebeuren. Ironisch genoeg staat China zelf er ook om bekend niet vies te zijn van bedrijfsspionage en trekt het zich weinig aan van intellectuele eigendomsrechten. Dat is echter voornamelijk het geval wanneer Chinese bedrijven een voordeel kunnen halen door de kennis van andere bedrijven in te palmen. BYD daarentegen is een voorloper wat elektrische auto’s betreft en die technologische voorsprong wil China natuurlijk behouden.
BYD versus Tesla
Een van de scenario’s die circuleren, is dat de Amerikaanse regering zou azen op de nieuwe batterijtechnologie die BYD recent heeft voorgesteld. Daarmee zouden elektrische wagens veel sneller dan nu opgeladen kunnen worden. Ook God’s Eye, de technologie van BYD voor autonoom rijden, zou interessant kunnen zijn voor de Verenigde Staten in het algemeen en misschien wel Elon Musk in het bijzonder.
Musk is inmiddels kind aan huis bij de Amerikaanse regering en president Donald Trump, die onlangs nog uitgebreid reclame maakte voor Tesla. Het bedrijf van Elon Musk krijgt het al een tijd zwaar te verduren. Niet alleen wordt het geviseerd omwille van de politieke rol die Musk speelt, ook zijn de bedrijfsresultaten simpelweg niet goed. Hoewel BYD geen auto’s verkoopt in de Verenigde Staten zelf, krijgt Tesla op het wereldtoneel wel stevige klappen van het Chinese automerk.
Zo verkocht BYD in 2024 een stevige 3,4 miljoen auto’s, tegenover slechts 1,7 miljoen voor Tesla. In Mexico verkocht BYD vorig jaar 40.000 voertuigen en het merk staat redelijk sterk in Brazilië en Europa. Dat komt vooral omdat het goedkope maar kwaliteitsvolle elektrische auto’s weet af te leveren, het type waarvan velen hadden gehoopt dat Tesla ermee zou komen. Ook voor Europese autobouwers is het trouwens niet evident om op te boksen tegen BYD.
Expansie versus bescherming
Of er alsnog een BYD-fabriek in Mexico komt, valt nog af te wachten. Zeker is wel dat China in het huidige geopolitieke landschap liefst even de pauzeknop indrukt. Het land zit wat gewrongen tussen enerzijds expansiedrang en anderzijds de nood om eigen technologie niet in vijandige handen te laten vallen. En mochten de Verenigde Staten niet rechtstreeks achter de Chinese technologie aangaan, dan kan er nog steeds druk gezet worden om Mexico om de Chinese expansie een halt toe te roepen. Alles even op pauze lijkt voor China voorlopig dus het beste.