Audio-Technica ATH-R70xa review: geluid om van te smullen

Voor wie had gehoopt dat dit om een draadloze hoofdtelefoon ging, moeten we teleurstellen: de Audio-Technica ATH-R70xa is een ‘pure open-back-referentiehoofdtelefoon’, zoals het Japanse merk dat zo mooi noemt. Zoals je wellicht gewend bent van referentiehoofdtelefoons, sluit je hem bekabeld aan. Dat kan via een 3,5mm-aansluiting op je laptop of met de meegeleverde 6,3mm-stereoadapter, waarmee je de hoofdtelefoon ook aansluit op je audio-interface of DAC.
De ATH-R70xa is niet het instapmodel van de referentielijn: dat is de ATH-R30x (99 euro), met daarboven nog de R50x van 169 euro. Voor de R70xa betaal je dus ruim het dubbele, maar Audio-Technica belooft je daarvoor een sublieme audiobeleving met “verfijnde nauwkeurigheid en detail” ten opzichte van zijn voorganger, de ATH-R70x. Dat was al een van de populairste ‘betaalbare’ referentiehoofdtelefoons van Audio-Technica, dus de ATH-R70xa heeft grote schoenen te vullen. Of de opvolger dat kan waarmaken, hebben we de afgelopen tijd voor je onderzocht.
Vederlichte hoofdtelefoon
Het voordeel van een hoofdtelefoon met kabel is doorgaans het lage gewicht en dat is niet anders bij de ATH-R70xa. Zonder kabel weegt de hoofdtelefoon slechts 199 gram, wat hem zelfs lichter maakt dan zijn voorganger. Dat verschil merk je niet tijdens het dragen, maar de R70xa blijft een extreem lichte hoofdtelefoon, tot op het punt dat je nauwelijks doorhebt dat je hem draagt. Audio-Technica noemt het een vederlichte hoofdtelefoon en daar kunnen we alleen maar mee instemmen. Zelfs na een volledige werkdag met de hoofdtelefoon voelden we op geen enkel moment druk, niet bij de hoofdband en ook niet bij de oorschelpen. Ideaal voor een hoofdtelefoon die je dagelijks gebruikt voor mix- of masterwerk. Daar komt nog bij dat we geen enkele dag last hebben gehad van ‘warme oren’. De stoffen oorkussens en het open-back-ontwerp zijn in dat opzicht bijzonder prettig op een warme zomerdag.

De hoofdtelefoon is dus vederlicht, maar ook een stuk lichter dan concurrenten van bijvoorbeeld Sennheiser. De populaire Sennheiser HD 620S weegt bijvoorbeeld al zo’n 326 gram, wat zelfs zwaarder is dan de draadloze Sony WH-1000XM6. Het is indrukwekkend dat Audio-Technica het gewicht zo sterk heeft weten te drukken, al merk je dat soms ook aan de hoofdtelefoon. Zo is de beweegbaarheid van de oorschelpen beperkt tot zo’n 20 à 30 graden naar binnen toe. Je kan ze dus niet van links naar rechts draaien om de oorschelpen beter op de contour van je gezicht te laten aansluiten.
Ook ziet de rubberen rand tussen de oorkussens en de metalen oorschelp er niet bepaald fraai uit. Mogelijk draagt dit bij aan het ‘klassieke’ karakter, maar wat ons betreft doet het vooral af aan de premium metalen afwerking. Leuk detail is dat de hoofdtelefoon met de hand in elkaar wordt gezet in de fabrieken van Audio-Technica in Japan, waarbij het merk gebruikmaakt van koolstofcomposiethars om de duurzaamheid te versterken. Tijdens de testperiode hebben we in elk geval geen last gehad van piepjes of kraakjes bij het opzetten of verstellen van de R70xa, al moet de tijd uitwijzen of dat zo blijft. Voor het vervoeren van de hoofdtelefoon levert de fabrikant nog een draaghoes mee. Veel bescherming, anders dan tegen krassen, biedt die echter niet.
Open-back hoofdtelefoon
Wat de ATH-R70xa vooral ‘bijzonder’ maakt, is het open-backdesign. Dat kennen we van veel referentiehoofdtelefoons en wordt door audioliefhebbers gezien als de ‘golden standard’ onder hoofdtelefoons. Open-back zorgt er nu eenmaal voor dat geluid veel ruimtelijker klinkt. In plaats van het geluid te laten galmen in een gesloten klankkast, bieden open-back-hoofdtelefoons meer ruimte voor de drivers om te ademen. De audiobeleving van open-backs komt zo veel dichter in de buurt van speakergeluid dan de audiorepresentatie van closed-back-hoofdtelefoons. Dat onze oren niet oververhit raakten met deze hoofdtelefoon op, is nog een ander voordeel van open-backs: lucht kan zich vrij bewegen binnen de oorschelpen, waardoor hitte niet blijft hangen.
Nadelen zijn er natuurlijk ook, vooral wat omgevingsgeluid betreft. Met open-backs hoor je namelijk bijna alles wat in je omgeving gebeurt, of dat nu een collega is die te veel praat of het geklik van muizen en toetsenborden. Daar kom je nu eenmaal niet onderuit door het open design. Sowieso zijn open-backs niet aan te raden in omgevingen waar je met anderen samenwerkt: zij kunnen namelijk horen waar jij naar luistert. Weliswaar niet zo luid als jij het hoort, maar zeker niet minder storend. Dat maakt een hoofdtelefoon als de Audio-Technica ATH-R70xa vooral geschikt voor thuisgebruik of voor omgevingen waar het niet storend is als anderen je audio kunnen horen, zoals in een (thuis)studio.
Omdat je de hoofdtelefoon het liefst met een amplifier of audio-interface gebruikt, is dat sowieso aan te raden. De R70xa vereist namelijk iets meer power om aan te sturen dan meer basic over-ears: de 45mm-drivers hebben een weerstand van 470 ohm. Dat maakt dit zeker niet de lastigste hoofdtelefoon om aan te sturen, en zelfs onze HP-laptop kon ermee overweg, maar met een audio-interface of DAC/amp klinkt de open-back nog net iets beter. Daarbij moeten we vermelden dat sommige oudere laptops een versterker hebben die net niet krachtig genoeg is om het gewenste volume te bereiken.
Audiobeleving R70xa
Het grote voordeel van open-backs is natuurlijk ook meteen merkbaar bij de ATH-R70xa. Audio klinkt aanmerkelijk ruimtelijker dan met closed-back-hoofdtelefoons mogelijk is en dus ook zonder de beperkingen van de ‘stereo-breedte’. Je hebt echt het gevoel dat je tussen of vlak voor de zangers staat, en dat geeft een heel andere beleving, waarbij geluiden ook resoneren zoals je dat in het echt verwacht.
De hoofdtelefoon combineert dat met, zeker voor een open-back, verrassend dynamische en krachtige bassen. Audio-Technica maakt van de R70xa dan ook meer dan alleen een referentiehoofdtelefoon: van pop tot hiphop en EDM, het is elke keer weer een heerlijke luisterervaring. Maar niet alleen de bassen maken de hoofdtelefoon tot een feestje voor je oren. Datzelfde geldt voor de vocals, die ruimtelijk en gedetailleerd klinken, waarbij je ook kan genieten van de ‘rauwe’ randjes. Forever Again van Matt Hansen kwam dankzij de combinatie tussen de dynamische bassen en gedetailleerde middentonen perfect tot leven. We hadden bij de top end dan weer geen last van vermoeidheid tijdens lange luistersessies. Hoge tonen zijn iets gematigder, maar daardoor juist prettiger voor een dag gevuld met muziek.

Over het algemeen is het geluidsprofiel van de ATH-R70xa relatief neutraal, zonder dat de bassen, vocals en instrumenten voorbij het ‘natuurlijke’ worden geboost. Je zou dit zelfs kunnen omschrijven als het luisteren naar een paar goed afgestelde boekenplankspeakers; een ruimtelijk, open gevoel dat je niet snel krijgt met closed-back-hoofdtelefoons. Wat je je ook moet realiseren, is dat closed-back-hoofdtelefoons voor consumenten vaak stevigere bassen bieden. Zulke hoofdtelefoons zijn afgestemd op het wat dynamischere en krachtigere geluid waar consumenten meestal naar op zoek zijn. Dat is echter niet het doel van de R70xa: deze hoofdtelefoon is bedoeld om geluid vooral zo accuraat mogelijk weer te geven. Iets waar we inmiddels fan van zijn geworden, maar waar je de eerste luisterdagen – als je niet gewend bent aan referentiehoofdtelefoons – zeker aan moet wennen.
Eindoordeel
Audio-Technica heeft inmiddels een flink assortiment aan betaalbare hoofdtelefoons en de ATH-R70xa is een perfecte toevoeging aan dat aanbod. De referentiehoofdtelefoon combineert een vederlichte behuizing met een dynamische audiobeleving, goed draagcomfort en duurzame materialen. Sennheiser heeft er dus een sterke concurrent bij voor de HD-serie en dat is voor de consument eigenlijk alleen maar goed nieuws.
















