Ada don't go

Er zijn te weinig vrouwen in de informatica, dat is een bekend gegeven. Statistieken tonen aan dat in België slechts 15 procent van de informatici vrouw zijn. Een cijfer dat de laatste jaren alleen maar verder daalt. Aan hogescholen en universiteiten maken meisjes het mooie weer, behalve in de technische disciplines. Daar vormen meisjes tien procent of minder van het totaal.
“Techniek is niets voor meisjes” wordt al te makkelijk gezegd. Een stelling die niet meteen medisch-wetenschappelijk onderbouwd is: er zijn geen redenen om aan te nemen dat interesse voor techniek genetisch bepaald is. Waar het wel om gaat zijn vooroordelen en stereotypen. Vrouwen moeten gevoelig, zacht, emotioneel en sociaal zijn, mannen moeten avontuurlijk, zelfzeker en moedig zijn.
Mannen moeten een technisch beroep kiezen, vrouwen moeten een zorgend beroep zoals verpleegster uitoefenen. Vooroordelen die er van jongs af aan ingestampt worden en die generatie na generatie bevestigd worden. Zo oogst mijn vrouw regelmatig afschuw wanneer ze zegt dat ze onze zoon gerust een pop zou kopen als speelgoed. “Dat hoort niet!”, jongens moeten met auto’s spelen.
Het is moeilijk vechten tegen dit soort vooroordelen, maar het Ada Netwerk doet nu al jarenlang een moedige poging om meer meisjes richting informatica te lokken. Ada bewerkt hogescholen, werkt samen met IT-bedrijven en middelbare scholen acties uit zoals ‘Pimp IT up’, produceert brochures en posters. Een bijzonder rijke website (www.ada-online.org) groepeert bakken informatie en getuigenissen.
Maar nu dreigt Ada dus te verdwijnen. In verschillende fases drogen de subsidies van het Federaal Ministerie van Tewerkstelling en Arbeid en het Europees Sociaal Fonds op. De vier organisaties die nu hun schouders zetten onder Ada (Interface3, Atel, Aron en Sofft) zien een deel van hun inkomsten wegvallen, en bij een aantal van deze organisaties zijn intussen de C4’s al uitgedeeld. Ergens in de loop van volgend jaar doet de laatste Ada het licht uit. Alle vier deze organisaties zijn actief bezig met het opleiden van vrouwen in informatica, dus op die manier wordt een deel van het werk verder gezet.
Maar zonder het Ada Netwerk zelf, zijn er weer zoveel dames minder die vrouwen in de IT promoten, valt de focus van het Ada platform weg, drogen de acties op. Anderzijds trekt de Vlaamse Gemeenschap dan wel geld uit voor een project als E-gender, met bijna gelijkaardige doelstellingen, maar met een andere tactiek. Versnippering is nooit goed.
Op 19 november roept Ada een laatste keer de IT-sector samen om haar gedachtegoed te redden en het Ada netwerk op informele of virtuele manier verder te laten bestaan. Er wordt van uitgegaan dat diverse mensen, bedrijven, organisaties spontaan wat zullen doen. Deze laatste oproep zal niet volstaan, vrees ik. De IT-sector heeft het zo druk met het realiseren van allerlei andere doelstellingen, dat de focus op het promoten van meer vrouwen in de IT allicht prioriteit 68 zal worden. En van de agenda verdwijnen.
Vandaar deze oproep: wil er alstublieft een avontuurlijke, moedige, zelfzekere vrouw opstaan en hier een eigen initiatief rond bouwen? Zet een nieuwe community op de kaart, neem de website van Ada over, voer actie, bewerk de markt, zoek sponsorgelden bij elkaar, start een nieuwsbrief, kortom: onderneem! En weet je wat: je krijgt er van ons meteen mediasponsoring bovenop !













