Elektronische aanbesteding niet voor morgen

Een nieuwe wet op de overheidsopdrachten voorziet dat courante leveringen en diensten voortaan via een volledig elektronisch proces kunnen verlopen. Hoewel, zover is het nog niet. Doordat de bewuste wet nog niet in het Belgisch Staatsblad is verschenen, werden de ontwikkelingen voor het dynamisch aankoopsysteem nog niet opgestart. De administratie verwacht dat deze elektronische toepassing ten vroegste in 2008 operationeel is.
‘De deadline voor de omzetting van deze richtlijn was eigenlijk 1 januari 2006’, zegt Tim Vermeir van het advocatenkantoor Loyens, dat gespecialiseerd is in overheidsopdrachtenwetgeving. Dat ons land vertraging oploopt bij de omzetting van een Europese Richtlijn naar de Belgische wetgeving is niet uitzonderlijk. Maar in het geval van de invoering van een dynamisch aankoopsysteem voor overheidsopdrachten kijkt ook de technologische ontwikkeling meteen tegen een serieuze achterstand op. Bij de administratie Personeel & Organisatie bevestigt men dat de technologische vertaling van de richtlijn nog niet begonnen is: ‘Bovendien hebben we voor het dynamische aankoopsysteem ook eerst het systeem van elektronische veilingen nodig (wat deel uitmaakt van diezelfde Europese richtlijn, nvdr.).’ De aanbesteding voor dit technologische platform wordt eind 2007 verwacht.
‘Op dit moment is niemand er al echt klaar voor’, vertelt advocaat Vermeir, ‘Zowel langs de kant van de overheid als van de kandidaten vereist het immers een mentaliteitswijziging en een investering. Nu zet men eerst de krijtlijnen uit.’ Via het dynamisch aankoopsysteem is het de bedoeling dat bedrijven zich kunnen inschrijven op een bestek voor courante leveringen en diensten. ‘En dat voor een bepaalde looptijd’, aldus Vermeir, ‘Daardoor krijgt de overheid op elk moment een actueel zicht op de markt. Dat betekent ook dat bedrijven die er niet van bij het begin bij waren later ook nog op de kar kunnen springen.’ Volgens Vermeir moet de wet ertoe leiden dat de overheid sneller en meer up-to-date kan werken: ‘Met een betere besteding van de overheidsmiddelen tot gevolg.’ Naar alle verwachting treedt de wet in de loop van de komende twee maanden in voege.












