Overheid en IT: openbron blijft twistappel

 

De discussie over het gebruik van openbronsoftware binnen de overheid is nooit helemaal gaan liggen. Berichten over radicale keuzes voor OSS binnen een of andere overheidsadministratie duiken dan ook om de zoveel maanden op. Tijd voor een politieke round-up: hoe gaat de overheid best om met openbron?

Open source software blijft voor verdeeldheid zorgen tussen de politieke partijen in ons land. Waar het de harten van partijen als cdH, Groen, Ecolo, PS en Spirit duidelijk doet sneller slaan, roepen anderen, zoals MR of Open VLD, op tot meer gematigdheid.

Geen fetisj
Van een verplichte invoer van openbronsoftware in de overheidsadministraties wil CD&V alvast niks weten. Al gebruiken de christendemocraten, naar eigen zeggen, intern en op hun eigen website wel open source software. Maar een verplichting gaat hen veel te ver. Ook MR pleit voor meer nuance en stelt letterlijk dat open source ‘geen ideologisch credo’ mag worden. Een waarschuwing waar ook Vlaams Belang zich in kan vinden, al benadrukt die partij dat open source wel een eerlijke kans verdient. En die kans moet zeker rekening houden met het totale kostenplaatje, vullen Open VLD en Lijst Dedecker aan.

Overheid als voortrekker
Geen enkele partij mag zich dan tegenstander noemen van open source software, uitgesproken voorstanders zijn er zeker wel – zoals de groenen, Spirit, maar ook FDF. De PS vindt zelfs dat de overheid de drijvende kracht moet worden achter de ontwikkeling van vrije software, zonder dat daarbij uiteraard de continuïteit van de dienstverlening in het gedrang komt. Ook cdH wil het gebruik van openbronsoftware op een systematische wijze promoten binnen de overheid en ijvert ervoor om op een progressieve wijze openbronsoftware binnen de overheidsadministraties in te voeren. Volgens sp.a, ten slotte, heeft open source software de verdienste dat ze de markt veel concurrentiëler maakt. Maar, klinkt het nuancerend, ‘dit betekent niet dat OSS steeds de beste oplossing is en dat het ten allen koste de voorkeur moet krijgen.’

EEN POT NAT
Onze vraag over de ideale houding van de overheid tegenover open source software deden nogal wat partijen een pleidooi afsteken voor open standaarden. Opmerkelijk, want in wezen zijn dit twee volstrekt verschillende zaken. Maar het gebeurt wel vaker dat open standaarden en open source op in één adem worden genoemd. Het feit dat nogal wat ontwikkelaars van openbronsoftware ook hevige bepleiters zijn van open standaarden zit hier ongetwijfeld voor iets tussen.

HET BRUSSELSE PRECEDENT
De mogelijke verplichting van open source software binnen overheidsadministraties komt niet uit de lucht gevallen. In 2003 hadden enkele Brusselse parlementsleden in die zin een voorstel van decreet ingediend. Hoewel dit uiteindelijk werd afgeketst, besliste de Brusselse regering in 2005, op initiatief van Brussels minister Guy Vanhengel (Open VLD), om op alle Brusselse kabinetten gedeeltelijk over te stappen naar vrije software. Concreet ging het om de uitrusting van 400 nieuwe pc’s met het pakket OpenOffice.org, de webbrowser Firefox en de mail client Thunderbird. Op de helft van de servers werd Linux, op de andere helft Windows geïnstalleerd.

businessitprofessionalnieuws

Gerelateerde artikelen

Volg ons

Bekijk de huidige aanbiedingen bij Coolblue

Bekijk de huidige aanbiedingen bij Coolblue

👉 Bekijk alle deals