IBM lanceert Europees "cloud computing" initiatief

IBM vormt een consortium met dertien Europese partners om onderzoek te doen rond cloud computing. Het Reservoir project wordt deels gefinancieerd door de EU. Binnen drie jaar zou het een referentiearchitectuur en een aantal bouwstenen moeten afleveren.
Cloud computing verwijst naar het gebruik van IT-infrastructuur die verspreid zit over het internet. In datacenters van de toekomst zou bijkomende capaciteit (bandbreedte, verwerkingskracht en opslag) eenvoudig kunnen worden toegevoegd door servers en diensten op andere locaties in te schakelen. Het concept is verwant aan Software as a Service (cloud computing biedt een infrastructuur om SaaS-diensten aan te bieden) en aan utility computing.
Het Reservoir project ontstond binnen NESSI, een Europees ontmoetingsplatform rond toekomstige ontwikkelingen op het vlak van software en dienstverlening. Een aantal NESSI-leden definieerden het onderzoeksproject, dat ondertussen financiering heeft gekregen via het zevende Framework Program van de Europese Unie. Het project, dat over drie jaar loopt, kost in totaal 17 miljoen euro.
Reservoir staat voor Resources and Services Virtualization without Barriers. De leiding van het consortium ligt niet in Europa, wel in het Israelische lab van IBM in Haifa (Israel neemt al jaren deel aan de Europese Framework Programs). Andere leden zijn onder meer SAP, Sun Microsystems, Telefonica en een aantal universiteiten.
Het IBM lab in Haifa is IBM’s grootste onderzoekslab buiten de Verenigde Staten. Dr Yaron Wolfsthal leidt er het departement dat onderzoek uitvoert naar systeem- en opslaginfrastructuur. Volgens Wolfsthal zal Reservoir een referentie-architectuur afleveren voor cloud computing. Die referentiearchitectuur zal aan de IT-industrie worden aangeboden als een open standaard, via het Open Grid Forum, dat deel uitmaakt van het consortium.
Daarnaast zal Reservoir ook al een aantal componenten voor die architectuur ontwikkelen. Zo zal technologie worden ontwikkeld om virtuele machines te verplaatsen tussen verschillende locaties om tegemoet komen aan schommelingen in de vraag naar verwerkingskracht. Er zou ook gewerkt worden aan technologie die aanbieders van cloud computing diensten toelaat om die diensten te beveiligen en om Service Level Agreements te beheren.
“Wij verwachten dat deze technologie al tegen eind 2010, en hopelijk al eerder, zal beginnen opduiken in commerciële producten”, zegt Wolfsthal. Die wil zich echter niet uitlaten over wanneer cloud computing de datacenters van grote organisaties zal veroveren.













