Solutions Business: Waalse ICT stelt het goed

In de aanloop naar de Business Solutions beurs in Charleroi, nodigde organisator Technofutur TIC de pers uit voor een rondetafelgesprek met een aantal instellingen die ICT promoten in Wallonië. Zij hingen een al bij al optimistisch beeld op van de Waalse ICT-sector.
De derde editie van de ICT-beurs Solutions Business vindt plaats op 6 maart in het congrescentrum La Géode in Charleroi. Het gaat om een evenement met zo’n 25 exposanten en, tijdens de voorbije twee edities, zo’n 1.000 bezoekers. De organiseren mikken zelf op 600 ‘gekwalificeerde’ bezoekers, beslissers dus. Er zijn ook vijf parallelle seminarprogramma’s.
“Het is de bedoeling om vraag en aanbod met elkaar in contact te brengen”, zegt Pierre Lelong, manager van de pôle ressources et diffusion bij Technofutur TIC, het competentiecentrum rond ICT voor Charleroi. Bezoekers hebben op voorhand al zo’n 500 meetings met exposanten gereserveerd.
De Waalse overheid steunt een aantal organisaties die, elk vanuit een verschillende optiek, het ICT-gebruik bij Waalse ondernemingen willen aanmoedigen. Het in 1999 Agence Wallonne des Télécommunications zorgt voor promotie van ICT. De Infopôle Cluster TIC brengt ICT-bedrijven en onderzoeksinstellingen samen om innovatieve samenwerkingsprojecten te stimuleren. Daarnaast zijn er de vier plaatselijke ICT-competentiecentra, waaronder Technofutur TIC in Charleroi, die vooral opleidingen geven.
Het AWT verwerkte sinds zijn ontstaan in 1999 al zo’n 750 aanvragen voor de subsidiëring (aan 50%) van e-businessprojecten. Technofutur TIC bereikt jaarlijks 7.500 mensen van 2.500 organisaties met zijn opleidingen en andere activiteiten.
Veel kleine spelers
Volgens Thierry Villers, directeur van Infopôle Cluster TIC, groeit de ICT-tewerkstelling in Wallonië momenteel sneller dan in Vlaanderen. Met als keerzijde dat het tekort aan ICT-krachten zich ook hier laat gelden. Renaud Delhaye, expert économiste bij het AWT, ziet ook steeds nieuwe bedrijven die zich registreren in de AWT database van Waalse ICT-leveranciers. Veel nieuwe bedrijven en – dus – ook veel jonge managers, vult Marc Hermant, manager IT Solutions van sectorfederatie Agoria ICT, aan. Die jonge managers zijn ondernemend en tweetalig, stelt hij vast.
Villers merkt wel op dat Wallonië vooral heel veel kleine ICT-leveranciers telt, meestal met minder dan tien medewerkers. Wat grotere organisaties, van zo’n twintig tot vijftig medewerkers, zijn er traditioneel eerder weinig in Wallonië. Al begint ook dat ondertussen te verbeteren, zegt Villers. Ook zijn er steeds meer van die kleine spelers die samenwerken. Sommige van die partnerships zijn gericht op de competitiviteitspolen van het Waalse Marshallplan, zoals die rond transport en logistiek.
Kleine ICT-leveranciers staan dicht bij hun KMO-klanten, daarover zijn alle sprekers het eens. Maar naast die kleine lokale spelers, heeft Wallonië ook een opvallende groep opkomende bedrijven met internationale uitstraling, zoals Iris, Selligent of EVS.
Belang van ICT nog onderschat
Aan de kant van het aanbod gaat het dus goed. Maar hoe zit het met de vraag? Er is nog een hele weg te gaan vóór de Waalse bedrijven het belang van ICT voldoende onderkennen, geven alle sprekers toe. Zo blijft het gebruik van ERP-software achter – iets wat mogelijk te maken heeft met de grote aandacht die Wallonië sinds jaren heeft voor e-commerce websites (een website wordt in Wallonië wél gesubsidieerd, een ERP-pakket niet). Pierre Lelong: “Bedrijven die het belang van ICT niet inzien, zijn typisch ook bedrijven die hun strategie niet hebben geformaliseerd.”
Volgens Pierre Lelong moet Wallonië het voor de toekomst vooral hebben van zo’n 10 procent van zijn kleine ondernemingen die dynamisch zijn en echt groeipotentieel bezitten. Vooral bij die ondernemingen moet het ICT-gebruik gesteund worden. “Sinds een tot anderhalf jaar zien we steeds meer ‘e-entrepreneurs’, startups waar technologie aan het hart van de activiteit ligt”, zegt Lelong nog. Hij verwijst onder meer naar de jobsite ICTJob.be en de gezondheidssite Doxys.be.














