Ready for take-off Deel 1

Waarom hapt de consument niet toe?
1. Privacy
Een van de belangrijkste redenen waarom de consument niet echt staat te springen om mobile marketing is het privacyaspect. De gsm is een erg persoonlijk item waaraan niet geraakt mag worden. Hij is een deel van onszelf geworden. Wie hem verliest, krijgt het gevoel helemaal verloren te zijn. Mede daardoor is een duidelijke opt-in voor marketingboodschappen op de gsm een noodzaak. Een bedrijf mag niet lukraak boodschappen rondsturen. Het mag enkel die gsm-nummers contacteren die expliciet hun toestemming voor het ontvangen van berichten hebben gegeven.
“Mensen wachten echt af”, zegt Giovanni Cooreman, senior research executive bij InSites Consulting. “Ik heb de indruk dat ze nog meer dan vroeger op hun privacy staan. Ze willen op voorhand weten van wie het bericht komt, of ze makkelijk kunnen uitschrijven, wat het hen kost, hoe het bedrijf aan hun nummer is gekomen, enzovoort.” Volgens Cooreman ligt er op dit vlak een belangrijke taak voor de providers en gsm-fabrikanten. Die moeten zorgen voor genoeg informatie en transparantie.
2. Geen boodschap aan
‘Ik heb geen behoefte aan het ontvangen van berichten op mijn gsm’, dat is het antwoord dat 83 procent van de respondenten van de Belgian Media Mapping 2007 gaf op de vraag of ze informatie willen ontvangen op hun gsm. Consumenten staan nog heel weigerachtig tegenover deze manier van marketing. 44 procent vindt het vervelend en 27 procent zegt vooral schrik te hebben van het aantal berichten dat ze zullen ontvangen.
Waarom wil u geen informatie ontvangen op uw gsm?
Geen behoefte aan 83%
Vervelend 47%
Geen controle over de frequentie 27%
Duur 25%
Hoe moet je uitschrijven? 11%
Angst voor virussen 9%
Onveilig 7%
Andere reden 7%
Niet gebruiksvriendelijk 5%
Bron: Belgian Media Mapping 2007 (Mobile) InSites Consulting
Afgaand op deze cijfers, blijkt dat de consument massaal ‘nee’ zegt tegen mobile marketing en toch is dat niet helemaal waar. “Het is heel sterk afhankelijk van hoe je de vraag stelt”, legt Giovanni Cooreman uit. “Op de vraag waarom ze geen informatie willen ontvangen, kregen we heel wat antwoorden, met als belangrijkste reden dat ze er geen behoefte aan hebben. Maar als we dan vroegen of ze bijvoorbeeld belangrijke verkeersinformatie zouden willen ontvangen op hun gsm, dan antwoordde maar liefst 62 procent positief. Hetzelfde geldt voor breaking news (56%) en het weerbericht (56%). “Je moet ervoor zorgen dat de consument de toegevoegde waarde ervan inziet”, vult Andy Vanderheyden van Proximus aan.
“Het is van het uiterste belang dat hierover een open communicatie wordt gevoerd, want dan staat de consument er wel positief tegenover.”
Opnieuw blijkt dat de antwoorden die de consument geeft, sterk afhankelijk zijn van de informatie en kennis die hij over mobile marketing heeft. Wie weet wat het inhoudt, staat al heel wat minder weigerachtig tegenover de techniek. Operatoren en fabrikanten moeten in de eerste plaats dan ook verdergaan met de evangelisatie van de consument. Dat beaamt ook Laurent De Grauwe van Mobile Token die er nog aan toevoegt dat het vooral een kwestie van bewustwording is.
In België gaat begin 2008 Pumbby van start. Pumbby is een platform waarop consumenten kunnen inschrijven. Ze ontvangen dan per week een aantal commerciële boodschappen op hun gsm op tijdstippen die ze kennen én ze worden ervoor vergoed. De doelgroep die men hiermee wil bereiken is vooral de 15 à 25-jarigen. Het grote voordeel hiervan is dat een bedrijf tegelijkertijd marketingboodschappen kan uitsturen en ook gegevens verzameld over de consument, hij slaat dus twee vliegen in een klap.
3. Te ingewikkeld
Tot slot is er langs de kant van de consument nog een belangrijke reden voor zijn afwachtende houding: het gebruiksgemak. Consumenten die wel degelijke geïnteresseerd zijn en bijvoorbeeld gebruik willen maken van WAP ( internet op de gsm ), stoten vaak op een ellenlange technische lijdensweg alvorens ze de functionaliteit op hun gsm hebben gevonden én geïnstalleerd.
“Voor er gewapt of gemaild kan worden, moet de telefoon worden ingesteld”, legt Walter Mortelmans, DM&C managing director van The Ring Ring Company uit. “Ik ervaar dat de consumenten hier onvoldoende over zijn geïnformeerd. Operatoren spelen hier volgens mij een belangrijke opvoedende rol in.” Ook Giovanni Cooreman ziet dit als een belangrijk obstakel. Hij pleit ervoor dat zowel de gsm-toestellen zelf, als de applicaties die erop worden geïnstalleerd, veel gebruiksvriendelijker moeten worden, wil men de consument aantrekken.
Er is duidelijk nog een hele weg af te leggen om de consument te overtuigen van de voordelen van mobile marketing. Al geloven zowel marketeers, operatoren als gsm-fabrikanten er al wel in.














