Agoria ICT hoopvol over economische migratie

Een van de punten waar de onderhandelaars van de regering Leterme I het snel eens over waren, was economische migratie voor knelpuntberoepen, waar een aantal IT-profielen onder vallen. Agoria ICT hoopt dat de regering ver gaat in de versoepeling die economische migratie.
In de gelekte ontwerptekst van de regeringsverklaring is er sprake over economische migratie. “De regering zal, samen met de Gewesten en in overleg met de sociale partners, de voorwaarden bepalen opdat een economische immigratie, met tijdelijke en daarna definitieve arbeidsvergunningen, kan bijdragen tot het invullen van vacatures in de knelpuntberoepen.”
Mooie intenties
Volgens Agoria is dat een stap in de goede richting. “Wij zijn vragende partij voor een versoepeling van het economische migratiebeleid,” zegt Christian Van Huffel van Agoria. “Door de omschrijving van de knelpuntberoepen, waaronder IT-profielen, werd er al een versoepeling doorgevoerd,” zegt Van Huffel: “Hopelijk gaan ze nu nog een stap verder.”
Agoria pleit voor een totaal ‘vrij verkeer van personen,’ maar dat wordt er niet verwacht. “Ik heb niet de indruk dat dat erin zit,” aldus Van Huffel. Hij hoopt wel dat het zich niet tot Europa beperkt. “We moeten ook openstaan voor economische migratie van buiten de EU, zolang die mensen hier werken onder de voorwaarden die vermeld staan in onze CAO’s. Nu zijn er in België al een aantal Indische IT’ers actief, maar dat is slechts een superkleine druppel in het totale aantal IT-profielen.”
Toch is economische migratie niet de zaligmakende oplossing. “Het is een van de vele paden die we moeten bewandelen. We moeten lokale initiatieven blijven nemen, zoals jongeren motiveren om informatica te gaan studeren, en oudere informatici langer aan het werk houden.”
IT moet belangrijk zijn
De gelekte regeringstekst heeft het verder amper oog voor de IT-sector. Een gebrek aan belangstelling voor IT zou volgens Van Huffel een “ongelofelijk gemiste kans” zijn. “Want de regeringsverklaring is ook een signaal naar de maatschappij toe over wat de uitdagingen voor morgen zijn. Als IT niet belangrijk wordt geacht dan zijn we als basis voor economische en maatschappelijke vooruitgang aan het falen,” besluit Van Huffel.














