Reclame in WhatsApp wordt straks realiteit

Meta heeft voorlopig nog geen plannen voor reclame in je chats of groepen. Wel verschijnen er straks advertenties in het Status-scherm, WhatsApps versie van Instagram Stories. Wie af en toe door de Status-updates van vrienden of familie bladert, zal daar binnenkort reclame tussen zien verschijnen.
Net als bij Instagram verschijnt er na enkele Statusverhalen een advertentie. Die wordt afgestemd op algemene info zoals je locatie, taal en de kanalen die je volgt. Meta, het moederbedrijf van WhatsApp, benadrukt dat het geen persoonlijke gegevens gebruikt zoals je telefoonnummers, berichten of groepschats. Heb je je WhatsApp-account aan Meta’s Account Center gekoppeld (dat is de verbindende brug tussen WhatsApp, Facebook en Instagram), dan houdt Meta wel rekening met je voorkeuren daar.
Meta breidt verdienmodel uit
Meta voegt nog extra commerciële functies toe. Zo kunnen bedrijven en creators hun WhatsApp-kanalen (de recent geïntroduceerde broadcastfunctie) promoten in het ‘Ontdekken’-gedeelte van de app. Denk aan een soort etalage waar gebruikers interessante kanalen kunnen vinden. Daarnaast wordt het mogelijk om abonnementen aan te bieden voor premiumkanalen, waar je als gebruiker exclusieve updates ontvangt. De betaling daarvan loopt via de appwinkels.
Volgens Meta gebruiken wereldwijd meer dan 1,5 miljard mensen dagelijks de Status- en Kanalen-functies, een enorm potentieel dus om inkomsten te genereren. Tot nu toe verdiende WhatsApp vooral aan zijn zakelijke platform en aan advertenties op Facebook en Instagram die gebruikers naar een WhatsApp-gesprek leiden. Die inkomstenbron krijgt nu uitbreiding.
Geen reclames in chats (voorlopig)
Volgens Alice Newton-Rex, productmanager bij WhatsApp, is dit “de volgende logische stap” voor het platform. “Zowel onze zakelijke tools als het kanaalmodel zijn intussen stevig gegroeid. Nu willen we bedrijven helpen om ook rechtstreeks in WhatsApp ontdekt te worden, iets wat zij zelf steeds vaker vragen.”
De reclameboodschappen en nieuwe betaalopties worden in de komende maanden wereldwijd uitgerold. Voor gewone gebruikers verandert er voorlopig weinig, tenzij je graag door Status-updates bladert. Dan krijg je binnenkort ook daar die onvermijdelijke reclame te zien.