Wire

ESET publiceert zijn Cyber Readiness Index 2026 voor KMO’s die een groeiend vertrouwen laat zien, maar ook zorgen over AI

ESET
© ESET
De meeste KMO’s hebben vertrouwen in hun cyberweerbaarheid en zijn tevreden met hun budgetten voor cyberbeveiliging.

ESET, een wereldleider in cybersecurity, publiceert vandaag zijn SMB Cyber Readiness Index 2026. Dit rapport is gebaseerd op een wereldwijd onderzoek bij 4.400 besluitvormers binnen KMO’s, die organisaties vertegenwoordigen in 13 landen – in Noord-Amerika, Europa en Azië – met 25 tot 1.000 endpoints.

Het rapport onderzoekt het standpunt over cybersecurity bij de KMO’s in verband met de meest dringende uitdagingen voor dit segment met inbegrip van de dubbele rol van AI: bij het creëren van nieuwe bedreigingen binnen het dreigingslandschap en het afweren ervan in zakelijke omgevingen wat betreft de volledige cybersecurity-houding, bewustmakingstrainingen en incidentrespons.

De gegevens tonen aan dat 45% van de KMO’s de afgelopen 12 maanden een incident in cyberbeveiliging heeft meegemaakt en 14% ervan maakte er meer dan één mee. Een meerderheid (61%) van de ondervraagde KMO’s zegt zich ernstig zorgen te maken over cyberaanvallen, terwijl 75% cyberoorlogvoering en wereldwijde conflicten beschouwt als reële cyberbedreigingen die hun bedrijfsactiviteiten kunnen beïnvloeden.

Van alle cyberbedreigingen maken KMO’s zich het meest zorgen over malware die gebruikmaakt van AI, hoewel dergelijke bedreigingen vandaag nog relatief zeldzaam zijn. Verzekerings- en compliance-eisen zetten aan tot strengere cybersecuritypraktijken en tal van KMO’s hebben ingezien dat de grootte van een organisatie op zich geen bescherming biedt tegen cyberdreigingen. Dit leidt ertoe dat bedrijven steeds beter voorbereid zijn op aanvallen.

Enkele cijfers:

  • 68% van de KMO’s heeft vertrouwen in hun vermogen om aanvallen te voorkomen, en 75% vertrouwt op hun cyberweerbaarheid om te kunnen reageren op incidenten.
  • 65% is tevreden met hun budget voor cyberbeveiliging, en nog eens 15% geeft aan “meer dan tevreden” te zijn.
  • Slechts 11% werkt met essentiële (minimale) cyberbeveiliging.
  • 87% beschouwt de opleiding van werknemers als zeer belangrijk of cruciaal voor cyberweerbaarheid, en 67% geeft meer dan eens per jaar een training.
  • Slechts 6% vertrouwt uitsluitend op basistrainingen, terwijl nog eens 2% helemaal geen training in cybersecurity aanbiedt.
  • Meer dan een derde van de KMO’s onderzocht cyberincidenten binnen de twee weken.

Niettegenstaande deze verbeteringen zijn er nog belangrijke aandachtspunten. Heel wat KMO’s onderschatten de ernst van aanvallen op de toeleveringsketen en de risico’s die verbonden zijn aan het gebruik AI-tools, waaronder de zogenaamde schaduw-AI.

Lees het complete rapport hier.


Dit artikel is geschreven door een van onze partners. Onze redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoud.

Google Voeg TechPulse.be toe als favoriete bron op Google!
esetpartnerinfo

Gerelateerde artikelen

Volg ons

Google Voeg TechPulse.be toe als favoriete bron op Google!
€50,00 korting op de Dyson PencilWash: compacte Wet&Dry-stofzuiger

€50,00 korting op de Dyson PencilWash: compacte Wet&Dry-stofzuiger

Bespaar nu