Huawei opnieuw op zwarte lijst: handelsverbod in Taiwan

Het doel van de maatregel lijkt te zijn om Huawei en SMIC de toegang te ontzeggen tot Taiwanese (geavanceerde) chiptechnologie voor AI. Daarbij gaat het niet alleen om de eindproducten – de chips die in een AI-processor terechtkomen, bijvoorbeeld – maar ook om informatie over de manier waarop de chips geproduceerd worden, de benodigde onderdelen en materialen.
Daarom moeten Taiwanese bedrijven voortaan eerst toestemming vragen om met bedrijven als Huawei en SMIC te handelen. Naast Huawei en SMIC treft deze maatregel ook alle dochterondernemingen van de Chinese techreuzen, ook als zij in andere landen gevestigd zijn.
Verspreiding van wapens
In een verklaring zegt de Taiwan International Trade Administration in totaal 601 bedrijven uit Rusland, Pakistan, Iran, Myanmar en China op de zwarte lijst te hebben geplaatst, waaronder Huawei en SMIC. Daarmee wil Taiwan de “verspreiding van wapens bestrijden en andere nationale veiligheidsproblemen aanpakken.”
De link met landen als Rusland, Pakistan, Iran en Myanmar is natuurlijk snel gelegd. Deze landen zouden Taiwanese chips en chiptechnologieën kunnen misbruiken om wapens te produceren. China en Taiwan staan dan weer lijnrecht tegenover elkaar, waarbij de VS China al langer de toegang ontzegt tot geavanceerde chiptechnologieën, terwijl China Taiwan beschouwd als afvallige provincie.
Via omwegen alsnog bij Huawei
Toch lukt het Chinese bedrijven soms om op omwegen Taiwanese chips in handen te krijgen. Vorig jaar bleek bijvoorbeeld dat de Taiwanese chipmaker TSMC, ondanks het handelsverbod van de VS, chips bleef leveren aan Huawei. Dat gebeurde via het Chinese bedrijf Sophgo, dat gelieerd is aan de telecomgigant.
De tijd zal moeten uitwijzen hoe effectief dit nieuwe handelsverbod is. Vast staat in elk geval dat Chinese bedrijven dankzij de maatregel steeds verder afgezonderd raken van westerse chiptechnologieën.